ВР_Ук

Реалії навколо законопроекту № 7457 про регулювання обігу рослин роду коноплі…

Україна створила для світу безнаркотичну форму конопель, а від світу повинна взяти ефективну законодавчу базу їх культивування.

Кінець 2023 року в Україні відзначився для галузі коноплярства прийняттям Проекту Закону про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань…

Його чекали майже всі – і ті хто планує займатися медичним канабісом, і науковці, які вже багато років «стримують» дослідження в галузі коноплярства, і виробники промислових конопель, що обмежені зарегульованістю нормативно-правової бази в країні, а тому поставлені в нерівні умови з іншими виробниками ЄС та світу щодо культивування безнаркотичних конопель. Закон чекали всі, оскільки всім необхідна відповідь – алгоритм дій для ведення бізнесу, залучення інвестицій, розробки нових проектів тощо.

Інститут луб’яних культур, як установа яка вже більше 90 років займається коноплярством, найбільше зацікавлена в прогресивному та обґрунтованому розвитку галузі, де було б місце і для наукових досліджень, і для повноцінної насіннєвої роботи, і для вдосконалення переробного сегменту. Позиція установи щодо нового закону була завжди чітка – закон повинен врахувати особливості вітчизняного ринку конопель та його наукових можливостей, необхідно чітко розділити медичний канабіс та промислове коноплярство, необхідне зменшення нормативного навантаження на виробників промислових конопель – спрощення ліцензій, ліквідація квот, припинення поліцейського нагляду, зменшення (припинення) обмежень щодо територіального розміщення посівів та зберігання сировини.

Різні інтернет видання вже розмістили масу експертних матеріалів, де проводиться аналіз закону як з позитивної так і негативної сторони. Що можна додати до обговорення тематики зі сторони установи:
– закон вперше в історії України підіймає питання застосування рослини конопель в медичних цілях, що є позитивним та вкрай необхідним для галузі;
– діяльність пов’язана з виробництвом медичного канабісу обмежена жорсткими вимогами – ліцензія (і не одна – окремі види діяльності вимагають окремої ліцензії); вирощування тільки в закритому грунті – відеонагляд, охорона; інформація щодо виробників та продукції виробництва повинна бути в реєстрі – інформаційній базі;
– наукова робота з коноплями частково регламентується але при цьому юридично ускладняється (наявність ліцензії, контроль нацполії), що складно назвати «полегшенням» для науки;
– вводиться перехідний період щодо гранично допустимого рівня ТГК у висушеній соломі конопель для промислових цілей на рівні 0,2 % на три роки, після чого цей рівень буде вже 0,3 %;
– закон потребує розробки низки підзаконних актів та постанов, щоб надати детальні «інструкції» для учасників ринку.

Закон № 7457 не вирішив всіх питань які сьогодні присутні в галузі вітчизняного коноплярства. Сьогодні його можна розглядати як перший крок до регламентування діяльності коноплярів за медичним або промисловим напрямом, обмежений і невмілий крок, але такий необхідний. Закон в ідеалі повинен давати реальні відповіді на питання, а не створювати нові, але це реалії вітчизняного законотворення.
Даний закон почне діяти після підписання лише у другій половині 2024 року, а необхідний супровідний набір підзаконних актів до нього взагалі ставить під сумнів його повноцінне впровадження. Посівна компанія в поточному році вірогідніше повинна проходити за правилами минулих років, в межах ліцензій, які дійсні; але ці дії необхідно узгодити з контролюючими органами.
Існує необхідність консолідації постійних учасників вітчизняного ринку конопель для узгодження дій як на поточний посівний період, так і на перспективу – для реалізації положень даного законопроекту.

Олег Примаков, с.н.с ІЛК НААН

Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
Інститут луб'яних культур