Marijuana leafs on top of dried hemp fibers

Коноплі як альтернатива пластиковим пакетам

Верховна Рада України 1 червня 2020 року ухвалила закон “Про обмеження обороту пластикових пакетів на території України”, що передбачає впровадження обмежень та поступову заборону розповсюдження пластикових пакетів. Заборона стосується поширення тонких і надтонких пластикових пакетів. Для магазинів, компаній роздрібної торгівлі та громадського харчування Верховна рада дала термін на адаптацію, тому заборона почне діяти з 1 січня 2022 року.

Механізм заміни пластикових пакетів може лежати в площині сучасних інноваційних технологій та матеріалів, що пропонує сьогодні вітчизняна наука. У якості альтернативи експерти пропонують біорозкладні пакети, які зазвичай виготовляють з целюлози або крохмалю. Виходячи з концепції сталого розвитку та враховуючи нагальну потребу впровадження заходів щодо протидії змінам клімату, а особливо, збереженню лісів, найбільш доступним джерелом целюлози можуть стати промислові коноплі, які вміщують біля 70% даного компоненту.
У додаткову підтримку промислових конопель слід зазначити, що у Сполучених Штатах та Європі існують певні обмеження на вирубку лісового ресурсу. Коноплі ж є позитивною альтернативою деревині для виробництва целюлози, паперу та паперової упаковки в цілому. Крім того, з розвитком даного сектору виробництва, промислові коноплі можуть стати у нагоді текстильній, будівельній та автомобільній промисловості.

Загалом, той факт, що виробництво паперу з конопель у виробничих масштабах значно дорожче, ніж з дерева, вказує на те, що інфраструктура целюлозно-паперової галузі недостатньо розвинена для застосування саме луб’яних культур, навіть у світових масштабах. У 2019 році компанія Cornish Hemp, Quintessential Tips (Великобританія) створила перший у світі витратний продукт, виготовлений з конопляного паперу. Таким чином, організація почала перехід від стандартних пакувальних основ до матеріалів з конопель.
Через екологічну політику, встановлену у багатьох розвинених країнах, такі країни як Швейцарія, Німеччина, Австрія, Голландія, країни Скандинавії і Японія надають перевагу імпорту целюлози ТСF. Целюлоза TCF (Total chlorine free) – продукт, створений шляхом повністю без хлорного відбілювання. При такій технології зазвичай використовують кисень, озон, пероксид водню та інше. Конопляний папір також не вимагає використання токсичного хлорного відбілювання, бо перекис водню впорається з цим. Це означає, що впровадження конопель замість деревини для паперу припинить практику отруєння водних ресурсів планети. виготовляють з целюлози або крохмалю. Виходячи з концепції сталого розвитку та враховуючи нагальну потребу впровадження заходів щодо протидії змінам клімату, а особливо, збереженню лісів, найбільш доступним джерелом целюлози можуть стати промислові коноплі, які вміщують біля 70% даного компоненту.
У додаткову підтримку промислових конопель слід зазначити, що у Сполучених Штатах та Європі існують певні обмеження на вирубку лісового ресурсу. Коноплі ж є позитивною альтернативою деревині для виробництва целюлози, паперу та паперової упаковки в цілому. Крім того, з розвитком даного сектору виробництва, промислові коноплі можуть стати у нагоді текстильній, будівельній та автомобільній промисловості.

Даний підхід дає можливість не тільки зберегти природу та невідновні ресурси, а й перейти на виробництво екологічно чистих матеріалів.
Наукова робота провідних коноплярів, із супутнім виробничим тестуванням, підтвердила, що відповідні сорти промислових конопель здатні формувати значну біомасу (8 – 12,5 т/га). Треста конопель містить приблизно 30-40% волокна, яке є сировиною для виробництва спеціального високоякісного паперу.
Для виробництва целюлози найбільше придатні сорти промислових конопель селекції Інституту луб’яних культур НААН Глухівські 51 і Глухівські 85, які відзначаються підвищеною урожайністю волокна та стебел.
З метою забезпечення целюлозно-паперової промисловості волокном найбільш доцільно використовувати Лінію Переробки Луб’яних Культур, яка є результатом комерціалізації наукової розробки Інституту луб’яних культур НААН та плідної співпраці вчених і виробничих підприємств ТОВ “Хемптехно” і ТОВ “Укр.Агро-сервіс”.
Додатковою перевагою проекту є науково-дослідний потенціал України, а також сприятливі для коноплярства природно-кліматичні умови, які дозволяють отримувати високі врожаї конопляної сировини.
Для прикладу, провідними спеціалістами-коноплярами приблизно підраховано, що один гектар конопляного поля за рік може дати у 2 – 3 рази більше целюлози, ніж один гектар лісу за такий самий період часу. Використання конопель як замінника деревини сприятиме збереженню біорізноманіття.
При цьому слід відзначити, що упаковка з конопель (біопакети з конопляної целюлози, пакувальний папір з конопель та інші матеріали) є елементом розвитку цілої галузі луб’яних культур, що дає імпульс для відновлення суміжних галузей виробництва, а отже розвитку сільськогосподарського виробництва в цілому.

Рачицька Є.В.

Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
Інститут луб'яних культур