Vir_scorbota_1

26 березня 2021 року пішов з життя доктор сільськогосподарських наук, професор Вячеслав Гаврилович Вировець

Наукова спільнота України понесла важку втрату – 26 березня 2021 року на 85-му році життя перестало битися серце всесвітньо відомого вченого-селекціонера, автора високоволокнистих, безнаркотичних сортів конопель та лауреата премії НААН Вячеслава Гавриловича ВИРОВЦЯ

Вячеслав Гаврилович Вировець народився 5 березня 1937 р. у селі Іскрисківщина Білопільського району Сумської області. У 1964 р. закінчив Харківський сільськогосподарський інститут ім. В.В.Докучаєва.
З 1964 р. В.Г.Вировець працював в Інституті, пройшовши шлях від молодшого наукового співробітника до вченого вищої кваліфікації.
Під керівництвом В.Г. Вировця і за його участю виконано ряд важливих наукових і прикладних досліджень із селекції та насінництва конопель, які істотно вплинули на ефективність селекційного процесу в напрямі підвищення продуктивності сортів, зміни біологічної природи конопляної рослини, розв’язання соціальних проблем у суспільстві щодо боротьби з розповсюдженням наркоманії. Вячеслав Гаврилович є автором і співавтором понад десяти нових сортів конопель. Міжнародним визнанням досягнень селекціонера є занесення українських сортів конопель до Реєстру сортів рослин Європейського Союзу (ЮСО-14 і ЮСО-31, ) та Канади (Золотоніські 11, ЮСО-14 і ЮСО-31).
Вячеславу Гавриловичу Вировцю разом з доктором сільськогосподарських наук професором Григорієм Івановичем Сенченком, в результаті наполегливої роботи вдалося збільшити вміст волокна у коноплях у 2,0–2,5 рази, а у сорті-еталоні за вмістом волокна Глухівські 10 – до 33,5–35,0%. Це стало вагомим досягненням у створенні й впровадженні у виробництво сортів конопель, які поєднують високу продуктивність і волокнистість із відсутністю наркотичних властивостей.
З 1973 р. Вячеслав Гаврилович розроблював новий у світовій практиці напрям селекції – на зниження вмісту каннабіноїдних сполук. Вчений встановив, що вміст ТГК контролюється одним геном. Пізніше це підтверджено дослідженнями В.П. Ситника та Л.М. Горшкової. Результатом науково-дослідних робіт науковця в цьому напрямі стало створення нового покоління сортів з практично повною відсутністю каннабіноїдних сполук, зокрема таких як Глухівські 33 та Глухівські 46. Сорт ЮСО-31 взагалі став всесвітнім надбанням і залишається візитівкою селекційної школи Інституту.
Вячеслав Гаврилович приклав багато зусиль з розвитку наукової школи з селекції та насінництва луб’яних культур, створеної доктором сільськогосподарських наук, професором Григорієм Івановичем Сенченком.
Вячеслав Гаврилович поєднував наукову роботу з викладацькою діяльністю у Глухівському національному  педагогічному університеті імені Олександра Довженка на посаді професора кафедри природничих наук. 
Професор В.Г. Вировець був керівником одного з завдань програми НААН „Генетичні ресурси рослин” зі створення базових та ознакових колекцій конопель та льону-довгунця в Україні
Вячеслав Гаврилович приймав активну участь у атестаційному процесі підготовки кадрів вищої кваліфікації, будучи членом спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій Харківського інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва, Сумського національного аграрного університету та Херсонського національного технічного університету.
За створення і впровадження у виробництво нових сортів конопель Вячеслав Гаврилович Вировець нагороджений медаллю “За трудову доблесть”, Грамотою Президії Верховної Ради України, Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, Почесною грамотою Сумської обласної державної адміністрації, золотою та двома срібними медалями Виставки досягнень народного господарства СРСР. У 2006 р. він став лауреатом премії Української академії аграрних наук „За видатні досягнення в аграрній науці”.
Світла пам’ять про Вячеслава Гавриловича ВИРОВЦЯ– видатного вченого, чуйну і душевну людину назавжди збережеться у серцях всіх, хто його знав і працював з ним.

Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
Інститут луб'яних культур